VHS prehrávač, Videoprehrávač VHS, VCR
Videoprehrávač známy tiež pod rôznymi ďalšími názvami ako VHS prehrávač, videorekordér VHS alebo jednoducho ľudovo video, je prístroj, ktorý umožňuje uložiť obrazový a zvukový záznam z iného zdroja (napr. TV signál, videokamera) na magnetický pásik a ten potom opakovane reprodukovať (prehrávať) .
V histórii VHS videoprehrávač, VHS videorekordér vyrábalo hŕbu firiem. Najznámejší a tiež najkvalitnejšie videoprehrávače a videorekordéry vhs boli od firiem Sony, Panasonic, JVC, Funai.
Vďaka rôznorodosti záznamov - formátov (PAL, NTSC) alebo rýchlosti prehrávania (EP, LP, SP)) vzniklo mnoho prístrojov v najrôznejších kombináciách na prehrávanie a nahrávanie.
Kombinácia videoprehrávača (Videorekordér VHS) a DVD aneb
PREČO NEDIGITALIZOVAT na týchto prístrojoch alebo na USB VIDEO Grabber
V neskorších dobách sa začali vyrábať tiež tzv. Combo prehrávače, ktoré v sebe ukrývali kombinácii VHS videoprehrávače, DVD prehrávače a napr. Tiež pevného disku. U niektorých týchto zariadení bolo možné presunúť záznam z jedného zariadenia na druhé jednoduchým stlačením tlačidla a tak ste mohli napr. Digitalizovať vašu VHS na DVD alebo pevný disk. Avšak v tomto prípade je tu hŕbu neduhov v kvalite prepisu a osobne tento spôsob neodporúčam.
Pozrite sa na VIDEO, kde je jasne badateľný rozdiel medzi DOMÁCA Digitalizácia (USB Video grabber a videorekorder s DVD) vs. PROFESIONÁLNE DIGITALIZÁCIA (Canopus prevodník, videorekordér s TBC, postprodukčné vylepšenia)
Digitalizácia a domáce prevod VHS na vlastnom videorekordéra / videoprehrávači
V prípade, že hľadáte videorekorder alebo VHS prehrávač s vidinou, že si taký kúpite za 500,- CZK z bazáru ak tomu USB digitálny AV prevodník za 300,- CZK (USB Video Grabber), aby ste si z pohodlia domova digitalizovali rodinné nahrávky, tak je mojou povinnosťou vás pozdržať a rozprávať vám moju historku. Táto domáca digitalizácia môže ušetriť stovky až tisíce z vašej peňaženky, ale z výsledku budete sklamaní. A teraz naozaj hovorím z vlastnej skúsenosti. Mal som úplne rovnaké výhľady pred X rokmi, kedy som s digitalizáciou VHS začínal.
Budete sklamaní - využite akéhokoľvek profesionála s kvalitným videoprehrávačom
Okrem toho, že som strávil niekoľko hodín nastavovaním USB prevodníka (USB Video Grabber), tak som pri digitalizácii zistil, že digitalizácia vynecháva červenú baru. Tak som riešil iný a lepší videorekordér, už nie za 500,- CZK ale za 1.000, CZK. Obraz bol lepší, avšak červená stále nikde. Začal som ted riešiť normy (PAL, SECAM, NTSC atď) a kúpil aj ďalšie, zase o niečo drahšie USB AV prevodník. Tu už červená farba bola v poriadku, ale prevodník trpel inými neduhmi - príliš kostičkoval (zle prevádzal do digitálu).
Kvalitné videoprehrávač je dôležitý!
Vďaka týmto začiatkom som sa dostal až ku kúpe 7 hlavého videorekordérov s TBC vyrovnávacím systémom za 5.000, - a profesionálnemu CANOPUS AV digital prevodníka za 7.000,- CZK. Výsledok bol o 100% lepšia vo všetkých smeroch. Ale keby som si týmto neprešiel, isto iste by som teraz profesionálne VHS nedigitalizovala a nemohol vás ušetriť všetkého toho trápenia okolo domáceho prevodu kaziet.
Keby som to vedel čo ma čaká, radšej vyberiem profesionála a nechám si aj za vyššiu cenu všetko digitalizovať u neho.
Naozaj nekupujte videorekorder na domácej digitalizáciu, sú to vyhodené peniaze a vyberte si radšej kohokoľvek, kto ponúka profesionálne digitalizáciu VHS.
Vnútri videorekordéra VHS
Hardvér videoprehrávača je zo značnej časti mechanický a okrem základných "hejbátek", "koliesok" a ďalších špecifických dielov sú vo videorekordéra umiestnené aj tzv. Čítacie hlavy. Podľa typu videoprehrávače 4 alebo 6 hláv. Niekoľko je ich zvukový a niekoľko obrazových. Pri vsunutí VHS kazety do videoprehrávača si tento automaticky navinie magnetický pásik okolo čítacích hláv a po stlačení tlačidla play dochádza k prevíjanie pásky z cievky na cievku a tým tiež na čítanie magnetického záznamu a reprodukciu na výstupnom zariadení.
Nový VHS prehrávač (videoprehrávač) a videorekordér VHS sa už nevyrába
Prvé video prehrávač a videorekordér VHS so na trh dostal pred štyridsiatimi rokmi a vyrába so až dodnes (teda v čas čo som písal tento článok - 2016 :-). Avšak s využitím video prehrávačov je už koniec. Japonská firma Funai, posledný výrobca videorekordérov a video prehrávačov ohlásila koniec produkcie na 31. júla 2016. Len pre zaujímavosť, tak výrobca (Funai) ešte v roku 2015 vyrobil 750tisíc videorekordérov a v časoch svetovej expance vyrábal neuveriteľných 15 miliónov video prehrávačov VHS ročne.